Dojmy z filmu – Hobit: Neočekávaná cesta

13. prosince 2012 v 14:48 | Weiler |  Recenze
Hobit je konečně tady a já jsem měl tu čest být jedním z těch, kdo ho tu viděli v kině s mírným předstihem, proto bych se pokusil trochu shrnout celý můj zážitek.
K tomu samozřejmě patří i otevření knihy pár měsíců zpátky, abych si osvěžil příběh, který jsem četl někdy během studia na základce. Byl jsem ještě o chlup svědomitější a přečetl si většinu relevantního ze Silmarilionu a Nedokončených příběhů, což mi jen připomnělo, proč je Tolkien považován za duchovního otce fantasy žánru (věc, o které se jistě budu chtít na blogu jednoho dne rozepsat). Takže když jsem vkročil do sálu, nafukoval jsem tam hrudník jako největší expert na Středozem.
A hned úvodní minuty působí i bez 3D neuvěřitelně velkolepě. Erebor za časů trpaslíků je možná to nejhezčí, co jsem doposud ze Středozemě viděl a pak přiletí Šmak a trpaslíky o vše připraví. Nemusíte se bát, z celého draka je při tom vidět pořádně jen ocas a to už je předzvěst, jaký bude zbytek filmu. Spíš velký trailer na zbylé snímky.
Ne, že by byl nový Hobit od základu špatný, v žádném případě. Jen ta první třetina je místy utahaná a rozpovídaná. I tak ale film utíká rychle, protože i skupinka pořád někam rychle utíká. Neustálé souboje ani na chvilku nepřestanou nudit, jsou pěkně nápadité a hravé. Hravý je ostatně i celý snímek, takže vás varuji předem - nečekejte onu velkolepost Pána prstenů. Stejně jako u obou knih (respektive děl) platí, že Hobit je ten rozpustilý a juvenilní, až některým lidem může připadat místy infantilní. Rozhodně je tu kladen velký důraz na humor a ten vás bude provázet i scénami, do kterých byste to kolikrát ani neřekli.
Pak je tu samozřejmě otázka dějových linek přidaných do Hobita Jacksonem. Hlavně zápletky okolo postavy Azoga, který se vyskytuje v překvapivě velké části děje. Už jeho uvedení působí nápadně naroubovaně, ale předpokládám, že lidé neznalí předlohy s ním problém mít nebudou. Jak už jsem navíc předznamenal, právě tato postava bude mít v příštích filmech zřejmě ještě roli významnou. Ostatní nové prvky v příběhu nejsou vůbec rušivé, právě naopak. Mnohokrát dodávají ději jasný směr a postavám jasnou motivaci, takže filmový Hobit paradoxně působí tak nějak dospěleji, než samotná předloha.
Hobita vám určitě doporučím. Tvůrci se při jeho tvorbě očividně bavili a hrozí, že se budete bavit i vy. Stopáž rychle uteče, posadíte-li se pohodlně, a Nový Zéland působí od poslední návštěvy ještě větším a krásnějším dojmem. Je to také jeden z mála filmů, u kterých vám musím doporučit 3D, byť jsem ho sám s brýlemi neviděl. A vzhledem k tomu, že kniha slibuje poněkud temnější ladění zbytku vyprávění, myslím, že je na co se těšit.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dave Dave | 13. prosince 2012 v 15:35 | Reagovat

Zdravíčko Vildo :) Píšeš neskutečně poutavě, myslím že to není jenom tím že se na Hobita taky tolik těším, ale máš pro to dost velký nadání :) jestli přímo talent, to ukáže asi až čas :) Jenom vydrž a piš dál, přeju hodně zdaru a úspěchů :)

2 PICOMRD PICOMRD | 13. prosince 2012 v 16:01 | Reagovat

SE NEDA CIST DOPICI

3 Dave Dave | 13. prosince 2012 v 16:05 | Reagovat

[2]: nečekaně napíše pičomrd nějakou mrdku :D

4 Weiler Weiler | 14. prosince 2012 v 11:11 | Reagovat

Díky Dave, zatim si to hodně oťukávám, ale časem to snad pořádně nakopnu :D

5 Dave Dave | 14. prosince 2012 v 15:48 | Reagovat

No to doufám :) Ať je to dřív než pozdějc :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama