Konec světa

20. prosince 2012 v 11:40 | Weiler |  Random rant
Kdysi dávno žil národ, kterým se říkalo Mayové. Ti věřili, že lidstvo je stvořené z kukuřice a často obětovali bohům sportovce, kteří prohráli v jejich verzi squashe. Také vymysleli důvěryhodný kalendář, který rozdělili na cykly. Konec jednoho velkého cyklu nastavili někam okolo 21. prosince 2012, což si někteří lidé vyložili jako konec celého světa. Nebudu nikoho přesvědčovat o tom, že je to nesmysl - rozumnej člověk si na to dojde sám. Krom toho je předpovídání konce podle kalendáře lidí posedlejch opakovánim událostí na hlavu postavený.
Mě spíš neuvěřitelně přitahuje ta myšlenka opravdového uskutečnění hrozícího konce. Já jich zažil tolik, ale nic z toho nebylo tak krásně inzerovaný, jako právě 2012. Jasně, byla tu předpovídaná katastrofa Y2K, která stejně ale hrozila jen kolapsem datových přístrojů a závislost na nich se dnes, kdy má každej telefon chytřejší než psa, zdá opravdu minimální. Minulej rok to zas byl nějakej křesťanskej děda, kterej tvrdil, že dojde k nanebevzetí, a když ten den zůstali všichni lidi stát nohama pevně na zemi, vymlouval se, že mluvil jen o datu neviditelnýho duchovního soudu. A tihle novodobí proroci se s tim stejně obvykle tasej měsíc před údajnym koncem, shodou okolností v době, kdy z billboardu u dálnice strhli plakát na jejich věštírnu.
O 2012 se ví už nějakej pátek, a i když to drtivá většina lidí nebere vážně, mluví se o tom jak o poslednim fláku Jamese Camerona. Takže by mě hrozně pobavilo, kdyby i přes ty naše přemoudřelý řeči fakt svět skončil. Nějak.
To je taky otázka: jak? Jestli by to byl apokalyptickej zánik, kdy se rozlámou tektonický desky, ze zlomů vylezou tyranosauři chrlící voheň a čtyři jezdci budou sloužit jako bedňáci koncertu One Direction. Nebo jestli by přišel uvaděč a všechno zhasnul. Konec světa by podle mýho měl bejt tou největší událostí a fakt to pořádně završit, takže očekávání je vysoký a bude těžký ho předčit. Nic, co si dokážu představit, je jako konec světa dost dobrý.
To já se na konec světa vážně těším. Není to to samý, jako se těšit na smrt, protože při zániku světa zařvou všichni, takže veškerý ty logický strachy spojený se zubatou záhy opadnou. A v životě každýho je diskutabilně víc starostí, než radostí, takže když si tu povinnost vodkroutíme ve zkrácenym termínu, je to snad jedině dobře. Ve chvíli, kdy neexistuje nic, neni ani stesk.
Stejně s tim, jak se k planetě a navzájem sami k sobě chováme, si ten svět zboříme nakonec sami. Proto na ty předpovědi nejde věřit - Mayové byli na rozdíl od nás možná pomýlený, ale v globálnim hledisku zcela neškodný lidi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama