Občas jen zavírám oči

16. prosince 2012 v 12:10 | Weiler |  Random rant
Na světě se denně dějí tisíce křivd a nešťastností. Každej den někdo někoho podělá, okrade nebo zabije, ale jednou za čas je to neštěstí tak veliký, že se dostane na titulky novin a chvíli si tam pobude. Je to případ i předvčerejší střelby v Newtownu.
Nevím, jaký jsou reakce ostatních, ale umím si představit vše od zděšení, znechucení až po lhostejnost nebo sarkastický poznámky o tom, jak za to může řadovej českej politik. Co v takový chvíli dělám já? Zavírám oči.
Ne před tim, co se stalo. Jsem docela cynickej, ale srdce mám. Já vždycky jen na chvíli zavřu oči a přemejšlim, kam jsme to za ty tisíce let vývoje došli, že se stejně navzájem střílíme ve škole. Tady jdou všechny žerty o tom, že jí jednou podpálíme, stranou. Nejsem žádnej fanoušek současnýho vzdělávání, ale vzdělání samotný považuju za největší z lidských ctností. A když se střílí v jeho chrámu, je to pro mě vždycky o to ohyzdnější.
Zavřu oči a propadám v kratičkou beznaděj. Není to první střílení na škole v USA, možná dokonce ani tenhle rok. Jsou ale případy, o kterých se v médiích tak nemluví. A vzít jinýmu člověku život je to nejhorší, co může osoba udělat. Je to zbabělý, je to sobecký a bezohledný a nejhorší na tom je, že v případě jako tenhle to ani neni zvířecí. Zvíře zabíjí kvůli holýmu přežití, málo z nich dokáže zabít na dálku, tak, jako člověk s pistolí v ruce. A i to je bohužel jedna z věcí, co nás od zvířat odlišujou.
Zavřu oči, protože jsem bezmocnej. Ve chvíli, kdy o tom čtu, je pozdě na všechno. Mohl bych ventilovat svoje rozhořčení a pocity sympatie, tak, jako to dělá velká řada lidí na sociálních sítích a podobně. Nebudu je hned obviňovat z toho, že jejich kondolence jsou falešný, ale nemyslim si, že na svym karmickym žebříčku vylezou o tím víc příček, čím víc lidí bude vědět, že s rodinama někde za velkou louží soucítí. Je možná trochu domýšlivý přát R.I.P. lidem, které jste poznali až teď ve večerních zprávách.
Zavřu oči a doufám, že přijde den, kdy takovýhle články už v novinách nebudou. Že jednou přijde den, kdy se nebude nikdo muset bát jít do školy. Kdy se konečně jako lidi polepšíme a nebudeme se za svý lidství muset stydět.
A ano, zavírám oči částečně i před sebou. Jak nesnáším tenhle status quo a přesto s ním nic nedělám, a jak moje jediná výmluva je, že s tím přece nic udělat nemůžu. Jak se říká, že hlavou zeď neprorazíš - říkají to jen ti, kdo do ní nikdy netřískali dost dlouho.
Tak vždycky otevřu oči a hledím, abych byl tím nejlepším člověkem, kterým jen dokážu být. A koukám taky, abych se vždycky snažil o víc, než je možné. Protože možná žijeme v ošklivém světě, ale tím, že na sebe budeme hnusní, ho jen těžko zkrášlíme.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama