Občas jen zavírám oči

16. prosince 2012 v 12:10 | Weiler |  Random rant
Na světě se denně dějí tisíce křivd a nešťastností. Každej den někdo někoho podělá, okrade nebo zabije, ale jednou za čas je to neštěstí tak veliký, že se dostane na titulky novin a chvíli si tam pobude. Je to případ i předvčerejší střelby v Newtownu.
Nevím, jaký jsou reakce ostatních, ale umím si představit vše od zděšení, znechucení až po lhostejnost nebo sarkastický poznámky o tom, jak za to může řadovej českej politik. Co v takový chvíli dělám já? Zavírám oči.
Ne před tim, co se stalo. Jsem docela cynickej, ale srdce mám. Já vždycky jen na chvíli zavřu oči a přemejšlim, kam jsme to za ty tisíce let vývoje došli, že se stejně navzájem střílíme ve škole. Tady jdou všechny žerty o tom, že jí jednou podpálíme, stranou. Nejsem žádnej fanoušek současnýho vzdělávání, ale vzdělání samotný považuju za největší z lidských ctností. A když se střílí v jeho chrámu, je to pro mě vždycky o to ohyzdnější.
Zavřu oči a propadám v kratičkou beznaděj. Není to první střílení na škole v USA, možná dokonce ani tenhle rok. Jsou ale případy, o kterých se v médiích tak nemluví. A vzít jinýmu člověku život je to nejhorší, co může osoba udělat. Je to zbabělý, je to sobecký a bezohledný a nejhorší na tom je, že v případě jako tenhle to ani neni zvířecí. Zvíře zabíjí kvůli holýmu přežití, málo z nich dokáže zabít na dálku, tak, jako člověk s pistolí v ruce. A i to je bohužel jedna z věcí, co nás od zvířat odlišujou.
Zavřu oči, protože jsem bezmocnej. Ve chvíli, kdy o tom čtu, je pozdě na všechno. Mohl bych ventilovat svoje rozhořčení a pocity sympatie, tak, jako to dělá velká řada lidí na sociálních sítích a podobně. Nebudu je hned obviňovat z toho, že jejich kondolence jsou falešný, ale nemyslim si, že na svym karmickym žebříčku vylezou o tím víc příček, čím víc lidí bude vědět, že s rodinama někde za velkou louží soucítí. Je možná trochu domýšlivý přát R.I.P. lidem, které jste poznali až teď ve večerních zprávách.
Zavřu oči a doufám, že přijde den, kdy takovýhle články už v novinách nebudou. Že jednou přijde den, kdy se nebude nikdo muset bát jít do školy. Kdy se konečně jako lidi polepšíme a nebudeme se za svý lidství muset stydět.
A ano, zavírám oči částečně i před sebou. Jak nesnáším tenhle status quo a přesto s ním nic nedělám, a jak moje jediná výmluva je, že s tím přece nic udělat nemůžu. Jak se říká, že hlavou zeď neprorazíš - říkají to jen ti, kdo do ní nikdy netřískali dost dlouho.
Tak vždycky otevřu oči a hledím, abych byl tím nejlepším člověkem, kterým jen dokážu být. A koukám taky, abych se vždycky snažil o víc, než je možné. Protože možná žijeme v ošklivém světě, ale tím, že na sebe budeme hnusní, ho jen těžko zkrášlíme.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama