Zimní svátky

23. prosince 2012 v 13:22 | Weiler |  Random rant
Vánoce jsou za dveřma a venku to vypadá jak na Medarda. Merde, lidi, tu sázku o bílejch Vánocích asi přece jenom nevyhraju. Ale stejně jsou to moje nejoblíbenější svátky a to si je snad ani nárokovat nemám. Ve Spojenejch státech je to poslední dobou celý o citlivosti a politický korektnosti, takže když někomu řeknete veselý Vánoce, div vás nezavřou do klády. Mělo by se řikat šťastný svátky - to kvůli všem Židům, Muslimům, ateistům a satanášům.
Já teda nevim, boha bych se nedotknul ani třímetrovou tyčí, ale když se kolem mě řekne slovo Vánoce, hrozí maximálně, že se rozzářim jak vánoční výzdoba. Přijde mi maximálně hloupý bazírovat na slově, zvlášť když Vánoce slavim jako každej druhej Křesťan. A když to řikám, tak to tak vážně i myslim - na půlnoční mši sice nechodim a před jídlem se nemodlim, ale kolik věřících jo, že ano. Navíc, Vánoce jsou stejně křesťanskym svátkem jako pohanskym a ozdobenej jehličnan nemá s Betlémem daleko na jihu asi moc společnýho. Na batole v jesličkách celkem okázale kašlu, pro mě jsou svátky vánoční skutečně dobou klidu a míru, kdy dřepim na zadku, zatímco rodina okolo hákuje, dodělává přípravy na večer a u toho ještě hladoví, aby viděla zlatý selátko. Pak se zhasne, zapálí pár svíček na stole a přichází nejdůležitější bod celýho dne, totiž maminčinej nepřekonatelnej bramborovej salát. S plnym břichem je to už jen o přesunu do našeho prťavýho obejváku, zmenšenýho o ten největší smrček, kterej jsem schopnej si vydupat.
Samozřejmě dává smysl přát pro jistotu raději hezké svátky člověku s černým kloboukem a kroucenými pejzy, ale člověk, co ve svý lyžařský bundě vypadá jako každej druhej spoluobčan v ulicích, vám ty Vánoce snad taky odpustí. Hlavně teda u těch bezvěrců dám svolení se naštvat spíš Křesťanovi, pokud právě popřál ateistovi a ten ho poslal s Vánocema do hajzlu. Nevěřící jsou docela militantní po většinu roku, tak ještě aby se k smrti urazili, když jim někdo v dobrý víře popřeje pěknou zimu. Ať už těm svátkům řikáte jakkoliv, slavíme je určitym způsobem všichni.
I proto budu vždycky proti nějakýmu přivlastňování Vánoc kymkoli. Žiju celej život v Čechách, který aspoň ze dvou třetin žádnýho boha nemaj, a stejně si ten stromek vyzdobí, do oken rozvěsí nebezpečný světýlka od Vietnamců a rozkrojej jablíčko, jestli náhodou nemaj doma jedno geneticky vadný. A proto má smysl slavit ty komercializovaný svátky právě 24. prosince než kdy jindy, jelikož se můžu spolehnout, že půlka republiky dělá ten den úplně to samý. Svátků a tradic není nikdy dost, ale kdybych si jednou do roka sednul do obýváku a docela sám si broukal Chtíc, aby spal, těžko tomu budu řikat tradice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama