Teto Váni

7. ledna 2013 v 16:14 | Weiler |  Random rant
Nedávno jsem viděl hodně zábavný dokument o původu, historii a technikách tetování a krom lákavých představ sebetrýznění za účelem mít na těle taky nějakou tu pěknou kérku mě napadaly i úvahy o onom aspektu cejchování. Dokument se mimo jiné totiž soustředil na tetování v Japonsku a jeho konotace ke kriminálním živlům, protože ta krásná tetování v minulosti nosili hlavně členové Jakuzy. I v západní kultuře se tetování stále pojí s nezkrotnými živly a nemalý podíl na tom mají samozřejmě vězeňská tetování.
Jó, to na Novém Zélandu se maj hej, protože ornamentální tetování obličeje, moko, je součástí kultury maorského lidu. Dokonce se podle dokumentu našlo tetování i u jeskyňáků a div ne i u našich primátích předků. Dneska je obrázek na kůži široce přijímán jako symbol rebelství. Potetovaný motorkáři dělaj problémy sehnat práci lidem, který chtěj mít na zápěstí jméno svýho miminka a nadosmrti pracovat v kanclu… ne, to je samozřejmě extrém. Něco na tom pohledu přece jenom bude - velká řada odpůrců vám řekne: "Proč bych si měl nechat dělat tetování?" zatímco příznivci snadno odpoví: "Proč ne?"
V souvislosti s tím jsem si vzpomněl i na takzvanou teorii rozbitých oken. Tak pro informaci, podle této teorie rozbitá okna a další projevy vandalství působí jako urychlovače vzrůstu kriminality. Samozřejmě vyvstává otázka, do jaké míry je to skutečná studie a do jaké pouze vyvozování závěrů na základě té nápadné asociace rozbité ulice poseté graffiti s kriminálními gangy. Když mně se řekne, abych si představil velký zločin, nenapadaj mě pouliční gangsteři, co vyrostli v ulici a bojujou o přežití jedinym způsobem, který znají. Spíš mi přijdou na mysl obleky, rafinovaný plány na vykradení banky, korporátní rozhodnutí, byrokracie, všechno to, co se děje v krásně vyleštěnejch domech z oceli a skla. Ghetta a slumy jako pouhej výsledek.
Napadlo mě taky, jestli onen dokument z roku 2008 ČT neopakovala při příležitosti nadcházejících voleb. Ano, pan Franz. S tím je to těžké. Vlna jeho popularity je vyvolána z velké části tím samým faktorem, který vzbuzuje i nevoli - tetování od hlavy až k patě. Vedl jsem několik diskuzí o jeho kandidatuře a každá z nich skončila u jeho vzhledu. Na jedné straně vyděšené výrazy, co by si o nás v zahraničí jen pomysleli, na straně druhé jen vášnivé zvolání: "Že jsme konečně tolerantní společnost," což je ovšem lež. Pro vzhled se zapomnělo na názory, alespoň u Franze, a i kdyby to byla debata o jeho schopnosti "vést zemi", debatovalo by se zbytečně. Donedávna jsem myslel, že mám rozhodnuto, že vím, koho volit, ale teď, pár dní před volbami, zas netuším. Kandidáti s vysokými šancemi na zvolení mají každý nějaký děsně neodpustitelný škraloup (to říkám s úplně stejnou dávkou upřímnosti jako ironie) a ti druzí zase nemají šanci vyhrát. Demokracie je ten nejzačarovanější kruh ze všech, protože lidi nevědí, co chtějí, ale neuměj to přijmout. A já si snad něco v tomhle smyslu nechám vytetovat na záda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama