Planý naděje

22. dubna 2013 v 14:25 | Weiler |  Random rant
Disney je fakt démon. Když se ukáže, že něco, čemu člověk nechce věřit, ani když to má hned před sebou, je dovopravdy pravdivý, pak je snadný začít ztrácet naději. Když se vloni na podzim sešel George Lucas s tou ženskou vod Bueny Visty a s úsměvem si oba v nějaký zasedačce na foťák potřásali rukou, každej, kdo někdy prožíval odhalení Dartha Vadera jako Skywalkerova otce, byl docela paf. Ačkoli starouš do médií tvrdil, že nad tímhle krokem přemejšlel už léta, na fanoušky to vybalil z čista jasna a ti největší cynikové se hned museli smát a tvrdit, že to jen Lucas zkouší, co fanouškovský srdce ještě vydrží. Asi tejden na to následovalo oznámení o třech nových dílech v sérii a internet zaplavily obrázky Mickey Mouse se světelným mečem nebo nástřely na scénář, jak jde Han Solo do vesmírnýho důchoďáku.
Moje první reakce byly samozřejmě taky smíšené. Na jednu stranu jsem si uvědomoval, že Lucasovy kecy o tom, že chce dát prostor mladým kreativcům rozšířit svět Hvězdných válek mladšímu publiku, je jenom přestrojená radost z miliardovýho obchodu. Na druhou stranu jsem doufal, že se skutečně najdou mladí kreativci, kteří budou brát tyhle kecy smrtelně vážně. Ale hlavně jsem doufal, že to neveme do ruky žádnej prachůchtivej diletant, jak je tomu v drtivý většině případů u pokračování něčeho slavnýho. Jenže Disney neni od základu prohnilá korporace zajímající se jen o svý vysoký zisky. Jejich animáky neni většinou ani potřeba obhajovat a navíc je to firma, která pomohla financovat všechny Pixarovky, postarala se o distribuci filmů Hayaa Miyazakiho nebo dala vzniknout Pirátům z Karibiku. Ale popravdě, kolik typickejch disneyovek má sračkoidní televizní sequel, stejně tak jako Piráti nemohli zůstat u jednoho vážně dobrýho filmu a museli do kin ve třech dalších pokračováních. I tomu Pixaru dlouhou dobu Disney šlapal na prsty. A teď má produkovat ne tři, ale rovnou šest dalších filmů ze světa Star Wars!
Popravdě se trochu děsim. I přes fakt, že tu hlavní trilogii má režírovat J.J. Abrams, tvůrce, kterýho dokážu respektovat a kterej taky respektuje Hvězdný války. Scenárista těchhle filmů má taky celkem úspěšný zářezy jako Little Miss Sunshine nebo třetí Toy Story. Ale už jen návrat trojice hlavních gerontů Harrisona Forda, kterej by tentokrát fakt asi nestih vystřelit první, Marka Hamilla, kterej teda ve svým stáří jako moudrej jedijskej učitel nevypadá a pravděpodobně si při máchání světelnym mečem udělá něco s kyčlí, a Carrie Fisher, která ze svýho princeznovskýho šarmu ztratila podstatnou část a teď má blíž spíš ke královně Alžbětě, zavání jako nucený odkazování na původní sérii. Normálně by mi to ani nevadilo, já si koneckonců novýho Indiana Jonese užil, nicméně tohle je Star Wars a už existujou určitý příběhy o tom, co se dělo po smrti císaře a znovunastolení rovnováhy v Síle. A zatimco i já hromadu z nich považuju za téměř komickej fan-fic, jsou jednou z věcí, která dělá Star Wars tak fantastickou sérii. A teď hrozí obří konflikt canonů a já to beru docela vážně. Nezbejvá mi, než věřit, že J.J. veme Expanded Universe v potaz. Bojím se ale o vliv Disneyho.
Dostala se totiž ke mně zpráva, že Disney oficiálně ruší herní studio LucasArts a udělá z něj pouze licenční model. Pěknou řádku zaměstnanců přitom propustili. A LucasArts nebyla jenom firma na výrobu Star Wars her, vznikaly tam legendární tituly Grim Fandango nebo Monkey Island. Jasně, tyhle časy jsou už celkem dávno pryč, ale jestli je Dinsey schopnej rozpustit firmu s takovou tradicí, zbrzdit vývoj hned tří her a ani nemrknout, zkrátka se trochu obávám, čeho ještě jsou schopný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama