Suverénní

6. dubna 2013 v 17:28 | Weiler |  Random rant
Já vždycky tvrdil, že jestli zažijeme třetí světovou, jakože ta pravděpodobnost vážně neni malá, že ji spustěj Severokorejci. A ačkoli konflikt, kterej vyplývá z novinovejch titulků, zřejmě nebude ta velká globální přestřelka atomovejch hlavic, ten provokatér je zrovna v týhle situaci myslim celkem jasnej. A to se novej vůdce, růžolící synáček někdejšího diktátora, ze začátku zdál jako docela fajn chlapík. No… víte… na severokorejský poměry.
Prognózy mi přijdou docela zajímavý, zvlášť pak jistota obou terčů Lidově Demokratický Republiky, že jde jenom o planý výhružky a máchání pěstičkama nedonošenýho chudáčka. Já nevim, jestli Severní Koreu takhle podceňovat. Je pravda, že jejich tuhej komoušskej režim způsobuje jeden z nejhorších hladomorů vzhledem k "vyspelosti" země, takže se může zdát otázka: "kde vemou na zbraně, když nemaj ani na žrádlo?" celkem logická, jenže vono taky šetřit na jídle, aby bylo na atom, je krok logickej, byť mírně neslučitelnej s myšlením člověka, kterej neni úplnej sadistickej tyran. A já teda nikdy zbraně hromadnýho ničení nevyráběl, ale nemyslim si, že je úplně složitý postavit něco, co by aspoň za tu jižní hranici dolítlo. A země, která je údajně tak naivní, že vyhrožuje USA válkou, bude země taky dost naivní na házení atomovek proti větru bez rozmyslu.
Znova mě to nutí zamejšlet se nad tou problematikou státní suverenity a zuřivýho ozbrojování. Já nejsem žádnej fanda zbraní, nikdy jsem nebyl a neumim si představit, že někdy budu. Ani si neumim představit, že bych se zelenym mozkem nad sklenkou chardonnay rokoval o tom, jak je potřeba mít uprostřed jednotný Evropy armádu. Zase ale nejsem naivní, abych si myslel, že bez armád by nebylo válek, a když máte za plotem souseda, kterej v podzemí kutí pokusy s plutoniem, není od věci mít pořád zavedenou základní vojenskou službu. KLDR se totiž už pěkných pár let profiluje jako psychopatická sebranka diktátorů schopná pohrozit celýmu světu, když se na ně jenom špatně podívá. Dokud jde jen o výhružky vůči ostatním, není nic jednoduššího, než se na takovýho agresora připravit, jenže v tý zemi jde o víc. Jde o samotný Korejce.
Lidi tam žijou v nehoráznejch podmínkách, ve strachu z režimu, nebo hůř, v nevědomosti. Budou si myslet, že celej internet je jediná doména, protože pro ně internet fakt je jenom jedna stránka. Kim Čong-un je pro ně obrazem nejlepšího vůdce, protože jejich noviny jedou propagandu ve velkym. A schválně se zkuste někdy podívat na noční satelitní snímek korejského poloostrova - KLDR se bude zdát jako země nejpřátelštější k životnímu prostředí. Stav tohohle státu není normální. Jenže co s tim? V civilizovaný společnosti přece nemůžete někomu rozrazit dveře a zařvat, že se vám nelíbí, jak to u nich vedou. Tak necháte dveře stát a rezidenta z okna řvát, že jeho tatínek vám vyhlásí válku. Najednou je z vás soused, co drží hubu o tom křiku ozývajícím se každej večer zpoza stěny, i o těch modřinách, co se na sousedce množej jako bakterie, jelikož ona si svýho muže přece vzala dobrovolně. A když se tomu sousedovi zmíníte, že se vám moc nelíbí, co svý ženě dělá, pohrozí pěstí i vám.
V reálu zavoláte na policii - hrát si na hrdinu se nemusí vyplatit, když má žena zkrátka jenom ráda hodně tvrdej sex. Policajt už má ono právo tohle zjistit. Problém je, že na světový scéně žádnej mezinárodní policajt neexistuje. Je tady všetečnej soused Amnesty International, kterej o všem ví, ale právo zasahovat taky nemá. Když si na policajta zkusí hrát NATO, oboří se na něj celej zbytek baráku, co sousedům leze do soukromí. A jakože se dost často zbytek baráku oboří správně. Jenže co teď? Asi fakt nezbejvá, než zuřivě zbrojit a vzájemně si vyhrožovat.
Nebo ne?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama