Líný

1. května 2013 v 22:02 | Weiler |  Básnická středa
Už jsem tu jednou psal slovo nebo dvě o mojí lenosti, respektive neschopnosti dokončit některý věci, která ovšem s leností velmi úzce souvisí. Ale existuje poměrně zásadní rozdíl mezi leností a pohodlností. To vám řekne každej lenoch. Každej se chce v životě válet v měkkym a existujou dva způsoby, jak toho člověk může docílit, ergo dva různé druhy lidí - povaleči a pracanti.

Povaleč je druh člověka, kterej využívá sebemenší možnosti se válet a tak se mu ráno nechce vstávat, večer nikam chodit, přijde z práce a rovnou si dřepne k televizi. Lidský tělo ale ani za ty roky touhy po nicnedělání nepřišlo na způsob, jak pomalé umírání a následné vymírání člověka proměnit v celkem příjemnou činnost. Hlad nám působí nepohodlí. Zima nám působí nepohodlí. Sedět v prochcanejch trenkách nám působí nepohodlí. Nejvíc nepohodlná věc na světě je ale nuda. Takže i povaleč musí čas od času zajít do práce, vydělat tam dolar aby si mohl koupit jídlo, nechal ohřát vodu v radiátoru a měl teplý záchodový prkýnko, aby si koupil televizi a internet a knihy, lego stavebnici, lávový lampy nebo míček na baterku s přišpendlenou fretkou, zkrátka věci, který by mu pomohly zahnat nudu. A to jsou lidi líný. U těch hodně záleží na tom, kolik nepohodlí dokážou snést. Existujou lidi tak líný, že jim nevadí zarostlej obličej, špinavá děravá bunda a postupný selhávání organismu, protože tělo nedokáže žít jen z krabicovýho vína a při teplotách pod bodem mrazu. Pokud jste moc líný na všechno, stane se z vás bezďák - to je moje naivně jednoduchá představa o tomhle světě.

Pohodlnej člověk dokáže makat jako šroub a ještě s úsměvem na tváři. Pohodlnej člověk totiž ví, jak moc nepohodlnej život bejt dokáže a nechce to zažít vůbec. Ví moc dobře, že to případný nepohodlí, který může zažít v práci, není nic v porovnání s tim, jak mu bude nepohodlně, když se hnedka po příchodu z práce usadí do svý tvrdý pohovky, pustí si svou malou televizi z rozostřeným obrazem a až si dojde na záchod, jak nepohodlný bude utírat si zadnici jednovrstvym recyklovanym toaletnim papírem. Ale hlavně si uvědomuje, že ta nejnepohodlnější věc na celym širym světě je nuda. A ví, že když se každej den rozvalí na gauči a šest hodin v kuse bude sledovat furt ty stejný seriály, furt ty samý reklamy, pořád téže ksichty hovořit o tom samém, že ho to začne nudit. Proto si umí vždycky najít něco, co dělat - opravit dřez, utřít prach, zašít tu díru na ponožce. Věřte tomu nebo ne, to jsou lidi pohodlný, i když se jim řiká pracanti.

Většina chlapů je línejch a většina holek pohodlnejch. Jen se koukněte, kolik chlapů dokáže lítat celej den po bytě a furt něco uklízet, a kolik znáte ženskejch bezdomovců. Navíc se říká, že s dobrejma vynálezama vždycky přijde někdo pohodlnej, protože si tim zjednoduší práci. A to je taky důvod, proč se nějakym vynálezem většinou proslaví chlap a ne ženská. Holka je pohodlná celej život, proto nepotřebuje ty zlepšováky, jelikož má všechnu práci už hotovou. Kluk je línej, ale jednoho dne to nepohodlí ani on nevydrží a lup, stane se z něj člověk pohodlnej a na svý pohlaví neobvyklej, takže si ho lidi všimnou. Stejně to ale funguje i u holek. Bohužel existuje strašně moc zlatokopek a to jsou prostě pohodlný holky přeměněný na lenošky. Už je zkrátka nebavilo dělat si všechno samotný - neboli už to byla nuda.

A každej přece ví, že nuda je to nejhorší.

Tuhletu nedělní lenost fakt žeru.
Na učení na zítřek se možná vyseru.
Hm... Teď bych ty sešity vytáhnout měl,
páč veršovej status sem psát též nechtěl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama