Drive fast, pay young

8. června 2013 v 16:21 | Weiler |  Random rant
Jestli jste řidiči/řidičky a jezdíte podle schopností a ne podle značek, dám vám jednu radu, pokud byste se rozhodli jet přes Turnov směrem od Mladý Boleslavi. Zpomalte.
Silnice R10, která začíná v Praze, se elegantně vyhýbá všem obcím a může tak být rychlostní komunikací a jako takovou součástí Evropské silnice E65. Jelikož ale R desítka pokračuje rovně do díry zvané Turnov, její roli jako součást E65 teda přebírá R35ka vedoucí na Liberec. Na wiki se dá dočíst, že Turnov je "důležitý dopravní uzel", ale ve skutečnosti je to sviňácká napodobenina města Trutnov, u který jenom trochu přeházeli a písmena a některý vynechali, aby to nebylo tak nápadný.
Důvod, proč v dnešním článku obhajuju Turnov jako možnej cíl nukleárního testu, je celkem prostej. Pár dní zpátky mi do schránky přišla výzva z pošty, krom ní byl ve schránce ale i zvláštní kus papíru a na něm jakési poučení. Obecní úřad Turnov, psalo se v první třetině lístečku. Přemýšlím, co po mně Turnovští politici asi chtějí. Dopravní oddělení, stojí tam dál a mně je všechno jasný. Vracim se vzpomínkama na samej začátek roku, vlastně na konec minulýho:
Jedeme si s kámošema cestou necestou na Silvestrovskou oslavu kamsi na Liberecko, do malý vesničky, kde je místní starej úřad/hasičárna/základní škola/kdoví k čemu ještě budova v minulosti sloužila přeměněná na párty hauz. Sjíždíme ze zmiňované R10, i když sjíždíme je slovo značně neodpovídající skutečnosti, jelikož rychlostka před Turnovem regulerně končí a silnice pokračuje nezměněná rovně dál. Jen ta modrá cedule s přeškrtnutým autem (v těchhle místech vážně něco jako tarotová karta se smrtkou) dává vědět, že by měl člověk zpomalit z povolenejch 130 kiláků o celejch čtyřicet až na mimoobecní devadesátku. Člověk na to samozřejmě nechce hamtat, zvlášť když mu v těchhle rychlostech při brždění nějak divně kmitá volant, a tak jen nonšalantně sundá nohu z plynu a čeká, co se bude dít. A ty vole, vono se děje fakt dost. Silnice je ve svý kráse protažená až do města a celých 300m za značkami Turnov a 80 (podle vyjádření v dopise) a o zhruba stopade metrů za značkou Měření rychlosti je na tý přehledný, mírně klesající rovný silnici zespoda na mostě nad ní přichycenej policejní radar s foťákem, kterej vám při rychlosti vyšší jak 80km/h udělá pěknou fotku do rodinnýho alba. A já už tehdy tušil, že budu zvěčněnej a za vyvolání nějakej ten peníz zaplatim, jelikož to v těch večerních hodinách tak krásně blejsklo do tmy.
Neboť je však auto psaný na mamku, pro dopis musí na poštu ona a tak se celý odpoledne do jejího příchodu děsim, kolik jsem vlastně na tý osmdesátce jel, vidim v duchu ty pětitisícový pokuty ve správním řízení a zákazy nastoupit do auta půl dalšího roku. Konečně máma přichází domu, já jí s provinilym výrazem odevzdávám výzvu a ona, po nějaký hodině a půl, na oplátku dopis. 93 km/h, což se po odečtení odchylky měřícího přístroje bere jako překročení rychlosti o deset kiláků v hodině a teda bloková pokuta talíř a dva body na moje dosud čistý konto. Jsem rád, že to neni nic víc, ale stejně Turnovu tuhle zhovadilost nezapomenu.
Přemejšlim, jestli tam u nich v prdelákově platí nějakej daňovej ráj, jelikož na novejch řidičích, který přijedou po R10, musej se svým radarem na de facto dálnici, na který se ovšem smí jen vosumde, trhnout takový prachy, že by si za ně mohli dovolit tu svojí zrádnou silnici rozšířit o pruh a snížit rychlost ještě na pade.

A stejně - chytit mě s autem při návratu do Prahy 1. ledna, zdá se jim moje překročení povolený rychlosti jako malicherná záležitost, kterou ve skutečnosti podle mě doopravdy je…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama