U všech špaget

2. června 2013 v 17:58 | Weiler |  Random rant
Jsem pastafarián. Pro ty, co nevědí, kdo je to pastafarián - je to člověk vyznávající "víru" v létající špagetové monstrum. Vznášející se talíř těstovin je naše božstvo. Předtím, než si však začnete klepat na hlavu, nechte mě se pokusit to vysvětlit.
Pastafariánství vzniklo jako reakce na poněkud kontroverzní zákon ve státě Kansas, že kreacionismus má být ve vzdělávání postaven naroveň s teorií evoluce. V našem státě to pro většinu lidí bude představa dosti komická a stejně tak přišla i Bobbymu Handersonovi, který v dopise představil svou verzi neviditelného růžového jednorožce nebo Russellovy čajové konvice, tedy naše milované létající špagetové monstrum. Dalo by se tedy říct, že Bobby je náš prorok. Nějakým způsobem se totiž stalo, že se FSM (Flying Spaghetti Monster) vyvinulo v opravdivé božstvo stricto sensu, jelikož pro ateistu je takové stvoření s jakýmkoli bohem zaměnitelné. Je důležité poznamenat, že k církvi špagetového monstra se člověk musí zákonitě přidat pouze tehdy, pokud je ateistou nebo alespoň náboženským skeptikem, ale zde vzniká drobný zádrhel. Pastafariánství nelze označit jako podkategorii ateismu, byť by si takové označení jistě zasloužilo, jelikož jde o faktickou víru v boha. Ne sice pro ty "opravdové" věřící, ale pro ateisty to vyjde nastejno.
Proč se o tom rozepisuju? Našel jsem zajímavý článek, ve kterém se píše o údajné diskriminaci následovníků našeho nudlového pána. Ta zajímavá část na tom je, že Polští pastafariáni to chtějí hnát vejš. K Soudu pro lidská práva ve Štrasburku, dámy a pánové. Jak daleko jste ochotni pro recesi zajít vy? Tyhle hranice jsou důležité, i když hodně rozostřené, ale když se cítíte doopravdy diskriminovaní, možná to celý berete až moc vážně. A pastafariánství, co se bere skutečně vážně, se opravdu dá označovat za pravé náboženství. A najednou tu máme hnutí vytvořené k zesměšnění myšlenky náboženství metamorfující v to, proti čemu brojilo. Revolucionář, co svrhl tyranského krále a posadil se na jeho trůn.
Je to každopádně zajímavý vývoj. Pravý pastafarián věří v jedno - že přehnaná tolerance vede k zpětné netoleranci. Něco jako když si pozvete člověka do bytu a tolerujete ho tam, i když vám začne ničit nábytek. Ta rozumná věc v téhle situaci by byla dotyčného člověka vykázat, a když se bude vzpírat, tak ho pěkně násilím vyvést. Ale spousta lidí s tím má problém, jelikož se bojí, aby se nestali utlačovateli. Určité militantní stanovisko se ale v některých otázkách probudí u každého z nás a je jen na nás, jestli mu dáme prostor. V Americe jsou ateisté poměrně dost militantní, jelikož jsou v menšině a nebudu vám lhát, jsou ostrakizováni. Ale místo toho, aby si hráli na ublížené, pokouší se na nesmyslnost situace poukázat a status quo změnit… alespoň ti rozumní ano.
Jenže teď se v Polsku vyrojila skupina ateistů, kteří si hrají na věřící a tvrdí, že je jim ubližováno. A jako zástěrku používají věc, která byla vytvořena pro boj s přesně takovými lidmi. Tohle je selhání, tohle je padání do jam vykopaných vlastníma rukama. Tohle je debata o zbrani v rukou někoho, kdo by k ní neměl mít přístup. Máte ve sklepě pušku, máte jí na obranu rodiny, dáte jí někomu z rodiny a on jí použije pro útok. Máte parodizující náboženství pro boj s církvemi, dáte ho lidu a ten chce, aby bylo uznáváno jako oficiální náboženství…

Když člověk vyhrává, měl by se vždycky ujistit, jestli patří na správnou stranu barikády…
Touched by his noodly appendage
Jinak je ale víra ve špagetové monstrum fajn.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama