Coming out je out

11. července 2014 v 11:06 | Weiler |  Téma týdne
Četl jsem tady na blogu hodně článků na téma homosexuality a to teď ani nemluvím o tomhle týdnu. Gay problematika v místní komunitě, zdá se, hodně frčí, o čemž svědčí už jen to, že na příští téma týdne je žhavým kandidátem Když muž miluje muže. Srsly? Dvakrát za sebou? Jestli to takhle pude dál, možná pokryjeme celej život homosexuálně uvědomělýho člověka, od coming outu, přes hledání partnera až po kýžený sňatky a adopce. Já chápu, že místní věkovej průměr v kombinaci se současným ideálem zženštilýho chlapa způsobuje vobčas až posedlost teplejma klukama, nutí psát homoerotický fanfikce a vnímat ty slaďouše pomalu spíš jako jedny z holek, než že bychom je vnímali jako úplně normální obyčejný mužský. Přísahám, že se nadělá víc randálu vokolo toho, jestli voni se Sherlock s Johnem náhodou nemilujou, než kolem kterýhokoli jinýho fikčního páru. Já bych prosil: lidi, nemůžem těm teploušům dát na chvíli pokoj?
Já vim, že to maj těžký a všechno. Že jako společnost zbytečně bazírujeme na slově svatba jako na soužití dvou osob různého pohlaví a nutíme tak gaye k druhořadému registrovanému partnerství. Že jim, jako dvěma normálním dospělým osobám, ani nedovolíme adopci, přitom kdyby si jí procházeli, museli by dokázat svojí schopnost bejt rodičem a mít tak mnohem větší šanci stát se fungující rodinou, než ti, kteří si můžou dítě pořídit biologicky. Já si uvědomuju, že tohle přetrvávající sociální vyčlenění je velkej problém. Ale proč u toho pořád uvažujem o homosexuálech jako o nějaký zvláštní kategorii? Já nevidim nic nestandardního na situaci, kdy jeden člověk miluje druhýho a chce s nim bejt, nedej bože založit rodinu. Je mi jedno, kdo z nich je ve vztahu holka a kdo kluk. Jestli jsou to dva kluci. Jestli se tak rozhodly dvě holky. Člověk je člověk a má jednu sexuální orientaci, ať už je to hetero, homo, bi, co já vim, trans, warp, a s ní nic neudělá… tak proč se z toho dělá velká věc?
Jako je to třeba s aktem jménem coming out. Kdy homosexuál během svýho života oficiálně přiznává světu, že je teplej. Kdy jste naposledy viděli heterosexuála udělat coming out? Zeptám se jinak: kdy jste naposled potřebovali, aby heterosexuál udělal coming out? Aby přiznal, že je na opačný pohlaví. To nepotřebujem, že ne? Protože bejt heterosexuální je v našem podvědomí prostě normální. Ergo teploušství je něco nenormálního. Protože velká řada lidí je furt zaseklá v myšlení ovlivněnym katolickou církví a létama života v blahym nevědomí, že homosexuálové vůbec existujou. Jenže ta protireakce, vnímat gaye jako mučedníky tohohle systému, jako nějaký nadlidi, je stejně hloupá. Že je někdo teplej neznamená, že bude lepší ve výchově dětí. Že jeho manželství bude stabilní a bez hádek. Neznamená to ani, že každej gay rozezná tyrkysovou od azurový a že každá lesba chodí v kožený bundě a má propíchnutej ret. Homosexualita znamená jedinou věc - že člověka umí vzrušit jenom stejný pohlaví. Nic víc, nic míň.
Byly doby, kdy byl coming out důležitej. Kdy gayové v očích společnosti neexistovali. Kdy byl každej homosexuál jen ten podivín támhle za humny. Kdy bylo potřeba, aby úplně normální holka z úplně normální rodiny přišla za rodičema a řekla jim: "Mami, tati, já mám ráda Petru víc než jako kamarádku." Ale já si myslim, že timhle obdobím jsme si prošli a že by teď měla být homosexualita úplně normální. Jestli o tom ještě někdo dneska pochybuje, tak je to debilní dinosaur a mělo by se proti němu bojovat. Ale to už je na nás, na všech normálních lidech. Coming out už je dneska out.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | E-mail | Web | 11. července 2014 v 12:02 | Reagovat

Výstižný článek, taky mám dojem, že všechny tyhle "coming outy" jsou dneska out.

2 Kukka Kukka | Web | 11. července 2014 v 12:09 | Reagovat

Skvělý článek :)Úplně jsi vystihl můj pohled na věc! ;)

3 Sarinka Sarinka | Web | 11. července 2014 v 12:54 | Reagovat

Niektorí ľudia berú "coming out" ako niečo moderné. Ja by som napríklad nedokázala vyhlasovať že som homosexuálna len preto aby som bola "in"

4 castanetum castanetum | E-mail | 11. července 2014 v 13:14 | Reagovat

Musím říct, že v jistých okamžicích jsem musel souhlasit, ale jinak se na to dá říct jen jedna jediná věc: kdo nezažil, nepochopí. ;)

5 mengano mengano | E-mail | Web | 11. července 2014 v 14:13 | Reagovat

Trefil jsi hřebíček přesně na hlavičku. Moc dobré zamyšlení.
Navrhla jsem tě do výběru na blogu Téma týdne.

6 Scrat Scrat | E-mail | Web | 13. července 2014 v 9:07 | Reagovat

No, přijde mi, že se o těch homosexuálech poslední dobou moc mluví. Ale bojím se, že jednoho dne bude pro heterosexuály ten "coming out" potřeba. ("Mami, mami, já jsem na kluky..")

7 neros-san neros-san | 14. července 2014 v 21:42 | Reagovat

Hele, kdyby lidi necítili potřebu to dělat, tak by to nedělali.
Chápu, že když je coming out jako téma týdne na blog.cz, tak se různý skupiny budou vyjadřovat se svým postojem, kterej samosébně může být i dost extrémní (viz. různí ti homofilové).

Jasně, je třeba aby lidi odstranili tu bariéru, mezi queer a zbytkem, kterou mají v hlavě a že to za ně nikdo jinej neudělá (protože jakýkoli násilný nucení do podobných věcí by bylo ještě hloupější než coming outy, žejo).
Jenže v některých geodemografických oblastech panuje pořád ta atmosféra, která je pro Tebe "dinosauří" - jsou místa, kde je i feminismus ještě potřeba.

To je jedna věc.

Druhá věc je to, co píšu na začátku.
Pokud se nejedná zrovna o módní vlnu, kdy děcka objevují svoji sexualitu a protože mají ty možnosti, tak narazí i na nějakou tu další, v čemž je pak další stejně laděné děcko podporuje, tak se můžou někteří jedinci cítit dost pod tlakem.
V práci, v kolektivu přátel, a bládyblá.
V některých případech lidi prostě potřebujou udělat coming out.

Buď kvůli sobě, nebo kvůli "komunitě."

A i heteráci dělají coming outy.
Každej, kdo se přizná k něčemu, o čem nechtěl, aby se vědělo, dělá coming out.
Queer lidi mají to štěstí, že s tímhle "problémem" už nemusí do žádného ústavu na odvykačku, nebo rehabku.
V některých geodemografických oblastech.

8 Dangoball Dangoball | 22. července 2014 v 13:24 | Reagovat

Homosexualita je vděčné téma, protože na ní každý má názor. Že onen názor lítá po extrémech, stejně jako ta problematika samotná, to je další věc.

Osobně si myslím, že vývoj diskuze o homosexualitě si můžem představit jako velký kyvadlo, který bylo spušený ze strany uplné homofobie, vě většině oblastí už prošlo místem klidové pozice v bodě nezájmu a přehouplo se na stranu homofilie (viz. Sherlock fanfic, Kirk/Spock fanfic etc.).

Jenže kyvadlo se nezastaví hned, ve svém pohybu pokračuje, proto by mě nijak nepřekvapilo, kdyby se v dohledné vlně objevila vlna neo-homofobů, kterým homosexuálové nevadí pro jejich sexuální orientaci, ale právě pro tu přehnanou sociální pozornost, kterou na sebe někdy strhují sami (gay parades) nebo je na ně bezmyšlenkovitě házena médii (třeba dvě témata o homosexualitě hned po sobě).

Lidi mají rádi názor. Problém je v tom, že čím méně se v problematice vyznají, tím vyostřenější jejich názor bude a tím spíš se budou chtít hádat. Jednou ale přijde čas, kdy to všem bude jedno a místo homosexuálů si budem povídat o etických rozhraních kyberprostituce a jesti ta robokunda s elementární umělou inteligencí má nějaký práva nebo ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama