AZ kvíz

10. července 2015 v 16:27 | Weiler |  Random rant
AZ kvíz neni show, na kterou bych koukal zrovna pravidelně, ale vzhledem k tomu, že na obrazovce naší veřejnoprávní televize smrdí už zhruba 18 let, je naprosto nevyhnutelný se s ní za život setkat alespoň jednou. Berte přitom výraz "smrdí" trochu s odstupem - já mám AZ kvíz jako pořad docela rád. Není divu, že na rozdíl od Milionáře nebo Ber/dej (či jak se ta blbost s kuframa jmenovala), tahle soutěž stále jede, protože se soustředí mnohem míň na bombastický ceny a vidinu obrovský výhry, nepřeceňuje svoje schopnosti a zná svůj vysílací čas, takže nabízí, co může a co umí. Tim pádem zároveň přitahuje hromadu podivínů a neskutečnejch nerdů, páč pokud se nedostanete do finále, jedete dom s tim, s čim jste do Brna přijeli, naopak druhý a první místo pak nenabízí zrovna oslnivý výhry - buď si odnesete knížku 1001 středověkých receptů a k tomu stolní hru pro celou rodinu, nebo si v bankomatu vylosujete dost peněz akorát tak na cestovný.
Takže jo, za takovou námahu a množství znalostí, který k výhře potřebujete, to stojí mnohdy fakt jen největším divnolidem v republice, ale to tak trochu patří k tomu, co dělá AZ kvíz takovou zábavou, jakou je. Druhej faktor je celkem elegantně sestavená celá ta hra, totiž mix vědomostní soutěže, soupeření a taktiky. Časovej limit prvních kol dneska trochu ubírá na genialitě hracího pole, na kterym se prostě nedá dojít patu, na druhou stranu to jsou právě kola, kde se teď místo losování o černý políčko musí taky vytasit znalosti. A soutěžící se těm černejm políčkům zpravidla vyhybaj, dokud můžou, protože otázky ano/ne se obvykle týkaj témat tak obskurních, že by bylo mnohem snazší opravit DVD přehrávač zubním kartáčkem.
Matka mimochodem ten princip, kdy někdo musí nakonec vyhrát, i kdyby nechtěl, nechápe a občas utrousí něco jako: "Ale on už teď nemůže spojit tři strany, ne?" Ne, mami, dokud hra neskončila, tak vždycky může spojit tři strany. Problém je, že v tomhle jednoduchym principu maj mnohdy maglajz i samotný soutěžící. Jestli mě fascinuje způsob, kterym je AZ kvíz vymyšlenej, tak jsem přímo v úžasu pokaždý, když si tam soutěžící zvolí úplně nesmyslný políčko. Přijde mi to strašně zvrácený, že tohle jsou lidi, který vám klidně vyjmenujou všechny císaře dynastie Pchjong, znaj fylogenetický zařazení raflézie a ví, kdy umřel písař Filipa II., ale naprosto postrádaj taktický uvažování a alespoň základy logiky. Což vede až k takovejm absurditám, jako je tenhle klenot:
Jasně, na první pohled vám je báby trochu líto, protože Jakoubek je dutej jako bambusová tyč a holt je mladší, tak má asi hbitější reflexy. Jenže pak se podíváte na rozložení polí paní Jarmily a zjistíte, že si pod sebou prostě uřezala větev už jen vybíránim políček. Začátek tohodle napínavýho mače na Youtube sice chybí, ale jestli bych měl tipovat, tak si Jarmila zřejmě uzurpovala všechno, co Kubík nevěděl, aniž by přitom vzala v potaz, že má spojovat strany, nikoliv vytvářet co nejkompaktnější modrý území. Že nemá páru, jak se ta hra vlastně vůbec hraje, je evidentní hned v čase 1:48, když si místo Fka vezme písmeno Ř. A jakkoli ctihodná je její snaha stejně se k tý pravý straně trojúhelníku probojovat co nejdřív spodem, tak si mohla vzít aspoň Z. Já vim, že se to může zdát jako tah neintuitivní, ale Jarmila má očividně znalostí víc, takže by jen dávalo smysl udělat si tam trochu prostor a spolehnout se na to, že správně odpovim na tři otázky, místo toho, abych se nechal takhle amatérsky zavřít. Samozřejmě, že se na to hned další kolo vybodne a zkusí to horem, takže jí to Ř stejně bylo úplně k ničemu. Jestli to video dokoukáte do konce, zjistíte, že to není první, ani poslední taktická chyba, kterou babka udělá. Nehledě na to, že se nakonec taky znalostně zrovna nepředvede.
Že si to Jakub celý vymačkal, není tak úplně pravda. Jarmila mu to dovolila svojí neschopností si alespoň jednou vybrat políčko, díky kterýmu by měla trochu navrch. I přes výhodu prvního tahu dokázala s trochu lepšími znalostmi odevzdat finále týpkovi, kterej věděl jen dvě věci. A právě proto mám ten AZ kvíz tolik rád. Protože je to metafora života. Můžete toho vědět hromadu, ale pokud nejste doslovná chodící encyklopedie a neumíte aspoň trochu používat selskej rozum, tak se nikam nedostanete. Naopak i přes bezchybnej průběh můžete stejně jít domu akorát s usmolenýma dvěma tisíci a statusem prvotřídního nerda

 


Komentáře

1 Egoped Egoped | E-mail | Web | 10. července 2015 v 21:49 | Reagovat

Takhle jsem se u nějakého článku dlouho nezasmál :) Především podtrhují otázku tvé maminky ohledně (ne)možnosti patu. Není zdaleka jediná - i Bloud by mohl vyprávět!

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 10. července 2015 v 21:57 | Reagovat

No jo, no jo...žel já to nevytrhnu ani znalostma o raflézii :)

3 userka userka | E-mail | Web | 12. července 2015 v 14:45 | Reagovat

To video s "nejkompaktnějším modrým územím" jsem viděla už dávno, ale v nějaký zkrácený verzi, takže mi nedošlo, že to vlastně ta paní dělá úplně blbě :D Soustředila jsem se jenom na to klikání potom :D Teď jsem úplně prozřela, že si tu výhru stejně nezasloužila.
Co se týče prvotřídního nerda Petra, je to nedostižitelný video :D Směju se pokaždý, když to slyším a vidím.
JůTů je taky super odpověď :D A zmatenýho Honzy je mi líto.
Je úžasný, kolik zhlédnutí tyhle ázetkvízový videa na youtube mají :) Podle mě už je to kultovní.
Vim já od PSH jsem ani neznala :D
Tohle asi k tématu týdne napsaný není, co?

4 Weiler Weiler | Web | 12. července 2015 v 16:21 | Reagovat

[1]: AZ kvíz je vděčné téma.
[2]: Tak si řikám, že za to občas ty lidi ani nemůžou, když řikaj, že je tam přihlásil někdo z rodiny. Tak doufám, že v okolí nemáš nikoho tak podlýho, kdo by ti to udělal :D
[3]: Není to k tématu týdne. Snad mě nechceš zase někam nominovat :D

5 userka userka | E-mail | Web | 12. července 2015 v 16:43 | Reagovat

[4]: Vzhledem k tomu, že ještě nikdo nikoho nenominoval, tak jsem myslela, že to tam když tak procpu ;) Pro jistotu jsem se zeptala, i když to bylo docela jasný, že to na TT není. I když oni lidi roubujou ta témata na cokoli. Jako kdybys sem přidal větu "Chtěl bych žít v takovym světě, kde se do AZ kvízu hlásí jenom lidi, co umí logicky uvažovat. To by byl sen." A je to :D Článek je hned na téma týdne "Život ve snu" :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama