Vsauce

10. prosince 2016 v 18:04 | Weiler |  I Tube
Svět je příliš fascinující na to, aby člověk nevěděl…
Nevěděl co?
Cokoliv.

V tomhle nejsem asi nijak vzácnej, ale jsem ten typ, co se rád vzdělává, ale hrozně nerad se učí. Čtení knih kvůli informacím mě nudí, poslouchat výklady snáším jen, když mluvčí nerecituje, jak kdyby četl pohádku na dobrou noc, a do čehokoliv ve své podstatě nudného se pouštím jen tehdy, jsem-li si jistý viditelným a uspokojivým výsledkem v relativně dohledné době. Jsem pořádně rozmazlenej jednadvacátym stoletím, dobou internetovou a informační, neboť právě zde neustále narážím na zdroje informací zábavnější než kdejaký sportovní zápas či pitomá reality show. Mám takový dojem, že televizní dokumenty se o něco takového kdysi pokusily - skloubit zábavu se vzděláváním. Než pro mě zmizely v propadlišti dějin spolu s celým konceptem televizního vysílání. Sbohem, kamery s úžasným detailem a legie historiků, kteří dávají dohromady scénáře pro profesionální hlas vypravěče. Z populárně naučné sféry vás postupně vytlačují tvůrci, kteří začínali s levnou digitální kamerou v pokoji svého bytu.

Přestože jsem kdysi na střední upřímně miloval fyziku, moje fyzikářka nebyla přes veškeré svoje úsilí a vzdělání schopna vysvětlit mi princip vztlaku u letadel ani během pětačtyřiceti minut tak dobře, jako týpek s fixkou během tří. A to jsem ji vždy měl za jednu z nejlepších kantorů, kteří mě kdy učili. Stejně tak mi nepomohl ani celý článek na wikipedii, abych sakra pochopil, co je to hyperkrychle, než jinej youtuber nesložil papírovej model a nevysvětlil mi to pěkně po lopatě. Absolutní hvězdou pro mě ale zůstává Vsauce. Konkrétně Michael, protože Vsauce jako takový je rozdělený do tří kanálů. Přestože Jake s Kevinem mají svá vlastní fascinující videa a s ochotou bych je postavil do ringu proti většině youtube kanálů, Michael Stevens je přeci jen v jiné lize.

Ani pořádně nevím, jak přesně jeho videa popsat. Vsauce není doopravdy vzdělávací kanál, nesnaží se diváka naučit nějaké základní znalosti o tomto světě. Je v nich obrovské množství poznání, ale je to poznání, nad kterým se dá žasnout. Svým způsobem jsou ta videa jako opravdu chytlavá iluzionistická show v tom, že vám vyrazí dech. Ale nejde o žádná kouzla, která by se vás snažila oklamat, nebo kterými byste oklamáni být chtěli. Způsobují jen ten pocit zvědavosti. Potřebu vědět víc. Přemýšlet nad něčím, co by vás předtím ani ve snu nenapadlo.


To je v duchu každé epizody - roztěkanost. Nesouvislost. Nosné téma, od kterého se neustále někam odbíhá. Žádný řádně řazený obsah jako v učebnici, nýbrž spousta náhodných zajímavostí, které způsobují pocity příjemného intelektuálního neklidu. Michael totiž velmi umně pracuje se zvukem a doprovodným vizuálním materiálem, aby podtrhnul filosofickou rovinu, kterou do svých videí často propašuje. I tak přímočarou věc, jako je prostý rozhovor se slavným moderátorem a přírodovědcem, dokáže proměnit v kousek k hlubokému zamyšlení. Pokaždé mám pak chuť prolézt všechny ty odkazy, které ve videu zmiňuje. Jako třeba internetovou knihovnu, ve které je (technicky) úplně každá anglická věta, kterou člověk nejen kdy napsal, ale i napíše. Nebo psycho optickou iluzi. Či stránku, která pouští jen youtube videa, která před vámi ještě nikdo nesledoval. Případně slovník prazvláštních stavů, které čas od času člověka popadnou.


Spousta lidí si v komentářích pod videi Vsauce často zoufá, že Michael přispívá na svůj kanál až příliš sporadicky. Mně to nikdy netrápilo. Snad právě ta nouze o tak dobrá videa dělá z každé nové epizody zážitek lepší, než mi může nabídnout kdeco jiného. Vždy, když mám tu možnost sledovat nový příspěvek kanálu Vsauce, raduju se. Málokdo totiž osvětluje svět tak parádně, tak poutavě, jako Michael Stevens.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nancy Nancy | Web | 10. prosince 2016 v 19:55 | Reagovat

dakujem.
prave sa snazim obratit svoj jazyk.

ale nie, vyzera to naozaj zaujimavo. youtube som dlho ignorovala, ale nedavno som narazila na kanal school of life a lets learn geography? (nepamatam si presne nazov :D)... je to skvele, lebo okrem novych informacii si zlepsujes aj anglictinu a tie informacie su podavane tak pristupnym sposobom, ze si ich aj hned zapamatas.

teraz mi je len luto, ze som takuto zdravu formu prokrastinacie neobjavila skor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama