The Curious Case of Broken in Boston

25. července 2017 v 17:04 | Weiler |  Random rant
Není to úplně tak, že bych rád shazoval lidi a podkopával jim sebevědomí. Ale jsem zastáncem toho, že když něčí sebevědomí přesáhne jejich talent a schopnosti o neúměrnej rozdíl, je potřeba ho podkopnout jak štafle, aby si dotyčný nabil hubu, než na tom sebevědomí vyleze dost vysoko na to, aby si pádem zlámal hnáty. Rozhodně mi to přijde lepší, než na takový nepodložený sebevědomí ještě kupit komplimenty a slova podpory. V ten moment je to sice hezký, že někomu nechcete ranit city, ale když to nebudete vy, udělá to eventuálně někdo jinej. A o to to bude tvrdší.

Někdy během května nebo června jste tu na hlavní stránce mohli zaregistrovat článek o dívce, která hodlá natočit vlastní film. Tato autorka si říká Kath Leroy, její blog najdete zde, kde píše pod svým občanským jménem Vendula Kreplová. Tehdejší článek, který byl zveřejněn na titulní stránce, už tam ale není, a mě by hrozně zajímalo proč. Většina komentářů totiž budoucí filmařce přála úspěchy, říkala, jak je to supr, a gratulovala. Nicméně jak všichni víme, články se naopak poděšeně mažou jen tehdy, když autor úplně nedomyslí, kdo všechno jeho článek uvidí, a pak nesnese vlnu kritiky. No, jelikož i já měl kdysi filmařské ambice, zvědavě jsem se snažil o projektu zjistit co nejvíc už v době původního zveřejnění. Rozhodl jsem se vám všechny detaily, které se filmu alespoň nějak týkají, poskytnout v tomhle příspěvku. Uvidíme, jestli se nám z nich podaří dát dohromady odpověď na to, co se s původním článkem stalo.

Název nadcházejícího celovečerního snímku má být Broken in Boston. Autorkou scénáře nemá být nikdo jiný, než samotná Kath Leroy. To musím okamžitě ocenit svým hlubokým obdivem, protože ani jako student angličtiny, kterej ze sebe právě vytlačil 40 normostran anglicky psaný akademický práce, bych si zatím netroufnul na scénář k filmu. Naopak pro Kath to má být scenáristický, producentský i režijní debut! Vzhledem k názvu chce taky nejspíš točit rovnou v Bostonu, a to nikoliv sama s partou dalších amatérských herců, nýbrž rovnou s lidmi jako jsou Philip Michael z Mamma Mia!, Robert Crayton z Ant-Mana a Timothy John Bates, jr. z posledních Transformers, z nichž všichni už údajně přislíbili účast. Ale ani tihle herci Kath nestačí! V článku hovořila o tom, jak chce do hlavní role zlákat ještě někoho známějšího. Detaily neprozradila, nicméně sama poznamenala, že se to nejspíš nepovede bez pořádného financování. Proto založila kampaň na Indiegogo.

Pro ty, kdo možná nejsou zcela obeznámeni s pojmem crowdfunding - Indiegogo je jedna z řady stránek à la Kickstarter, kde může kdokoliv internetu předhodit svůj projekt, a lidi se mohou rozhodnout ho kofinancovat částkou, kterou si sami zvolí. Je to něco jako Zonky, až na to, že vám nikdo nesplácí peníze. Maximálně vám slíbí věci jako klíčenku za pět doláčů, kryt na telefon za deset, a podle druhu produktu i jeho první kopie za přispění jeho pořizovací ceny. Jednoduchej koncept, kterej obchází opatrný investory a umožní financování projektů, který by jinak v životě neviděly světlo světa. Občas je to dobře, občas je to na škodu.

Tak jako tak, potřebné peníze na natočení filmu Broken in Boston měly být dovybrány právě přes Indiegogo. Hned ze začátku se projektu přitom dařilo, a v prvních pár dnech vybral dohromady 520 USD. Celkový cíl byl 50 000, v přepočtu na tuzemské peníze něco přes 1,1 milion korun. To je pro začínající filmařku docela rozpočet. Opět musím poznamenat - ambiciózní částka, vzhledem k tomu, že autorka nepropagovala kampaň jinak, než na blogu a snad trochu i na facebooku. Víte, mě projekt samotného moc neoslovil. Námět mi přišel velmi tuctový, moc informací k němu na stránkách nebylo, Kath mě nepřesvědčila o svých hereckých výkonech, ani když se o ně pokoušela česky na televizních obrazovkách. Přes to všechno jsem si řekl, že by byla bžunda taky nějaký prachy přislíbit. Obvykle totiž tyhle kampaně fungujou tak, že když se do daného časového období nevybere celá částka, nevybere se nic. Pak jsem ovšem zjistil, že Broken in Boston má takzvaný flexibilní cíl. Což v praxi znamená, že se peníze vyberou, ať už jich je kolik chce.

Do týdne potom, co se článek objevil na hlavní stránce, z blogu beze stopy zmizel. Co se stalo s kampaní? Ta ještě donedávna existovala. Jen byste to nepoznali, protože žádná zmínka o filmu už tam není. Indiegogo z pochopitelných důvodů neumožňuje mazat projekty s flexibilním cílem. Proto se Kath Leroy rozhodla svou lámanou angličtinou tuto skutečnost vysvětlit (pst, 'aktuální' se nepřekládá jako 'actual'). Proč se financování přes tyhle stránky odpískalo? Tahle informace chybí i na facebookové stránce filmu - jedné z mála věcí, která po projektu ještě online zůstaly. Jediné vyjádření se ještě dá najít na facebooku samotné tvůrkyně:
Jasný, protože na tom anglickém to bylo mnohem pravděpodobnější…

Vypadá to, že podmínky nového investora zřejmě zahrnovaly smazání značného množství online materiálů o filmu (což Kath nakonec nepřímo potvrdila, když jsem se jí na to zeptal na jejím blogu). Tak nevím, co z toho budou mít ti, kdo věnovali dohromady pět set dvacet amerických dolarů. Dá se jen doufat, že už takhle šlo jen o kámoše a příbuzné, a že ten anonym, co daroval 96% celkové částky, není jenom nějakej blázen, co se nechal napálit.

Že tu někoho obviňuju z podvodu? To jste řekli vy, ne já! :D Kdepak. Spíš si myslím, že Kath je hodně naivní děvče, který zbrkle založilo kampaň na Indiegogo, aniž by pořádně věděla, co vůbec dělá. Ne nadarmo jsem na začátku článku vedl ten monolog o sebevědomí. Obávám se, že Kath Leroy ještě moc lidí neřeklo, že je to mizerná herečka, jejíž chabá angličtina nestačí na scénář k celovečernímu filmu. Ve svý přirozený vlídnosti jsme se na ni pod článkem zveřejněným na titulce usmáli, popřáli jí hodně štěstí, a nikdo neměl to srdce ji vyplesknout ze zrádný bubliny její pozitivní snahy. I takovej je internet.

Tenhle článek vlastně není o Kath Leroy a filmu Broken in Boston, i když se na jeho premiéru v roce 2019 moc, moc těšim. Konkretizoval jsem z jediného důvodu - kvůli té kampani hraničící s podfukem. Kath je jen odstrašující příklad toho, jak ambice dalece předstihnou to, co člověk dokáže. Rádi bychom si představovali, že ve světě není nic nemožný, ale některý sny jsou vážně mimo dosah. Nejde o to se jich vzdát. Jde o to pokusit se jich dosáhnout nějak rozvážně. Baby steps, víte co. Ne se rovnou vrhnout do natáčení celovečerního thrilleru s rozpočtem milion korun.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 L. L. | Web | 25. července 2017 v 19:01 | Reagovat

Taky jsem ten článek četl, nechtěl jsem jí ho komentovat, ale popravdě mi stačil trailer a angličtina té dívky, která ve filmu chtěla taky hlavní roli, abych viděl, jak moc je to seriózní.

Přitom to je dost možná škoda, třeba má talent a nápady a kdyby si místo startupu na celovečerák za milion dolarů, jako svůj první film, zkusila sehnat kamarády a udělat nějakej krátkej film, třeba by se vypracovala a dostala v budoucnu šanci.

2 padesatka padesatka | E-mail | Web | 25. července 2017 v 19:34 | Reagovat

Já bych začala logopedem.

3 Eliss Eliss | Web | 25. července 2017 v 20:03 | Reagovat

No, a co se tedy stalo s těmi penězi co už lidé darovali? Pouštím si to její video a ta angličtina - no raději nekomentovat...

4 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 25. července 2017 v 20:57 | Reagovat

Ty ses pustil do investigativního blogování!:)

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 25. července 2017 v 21:37 | Reagovat

Hmm, asi bych normálně neodsuzovala strašnou anglickou výslovnost, vlastně nemám tucha, jak zní ta moje, ale v případě, že tu byla tak vysoká zahraniční ambice, je na místě na to poukázat. A to hraní teda bylo opravdu hrozný. Působilo to, jako by to bez prožívání předčítala.

6 Michelle Michelle | Web | 25. července 2017 v 21:41 | Reagovat

Občas je lepší pravdou srazit sebevědomí a prokázat tím laskavost - dotyčná osoba díky vám nespadne na hubu.

7 Weiler Weiler | Web | 28. července 2017 v 14:33 | Reagovat

[3]: Já jen doufám, že si ty peníze nakonec nevybrala, když kampaň ukončila předčasně. Ale jak podotýkám - podle podmínek kampaně si je vybrat mohla.
[4]: Trochu jsem si tak připadal O:)

8 Boudicca Boudicca | Web | 9. srpna 2017 v 22:32 | Reagovat

Kath jsem sledovala delší dobu a na její kampaň jsem přispěla. Když byla crowdfundingová kampaň zrušena, nevyužité peníze se mi okamžitě vrátily zpátky na účet. Poukazování na možné zneužití prostředků  v tomto případě tedy není na místě. I já jsem očekávala podrobnější vysvětlení, proč ta změna rozhodnutí o způsobu financování, ale pokud se Kath podařilo najít producenta, tak kampaň  splnila účel a o to hlavně šlo.

Držím slečně palce. A věřím, že svět potřebuje více lidí, co si jdou za svými sny, i když se nám ostatním můžou zdát být přemrštěné.

9 GG GG | 27. srpna 2017 v 8:43 | Reagovat

Problém je, že kdokoli se pokusil splasknout její bublinu byl na jejím blogu či FB nelítostně smazán. Klaním se tedy před tím, že bublinu někdo splasknul mimo dosah jejího vlivu, bylo to třeba.

10 Weiler Weiler | Web | 28. srpna 2017 v 16:49 | Reagovat

[8]: Takové kampaně se nedělají, a hlavně nemají! dělat jako reklama. Ale jsem rád, že si ty peníze nevzala. Poukazování na možné zneužité je přesto pořád na místě, protože si tvoje prachy úplně klidně vzít mohla, i kdyby je už nepotřebovala. Že tě aligátor nekousnul neznamená, že tě nebudu varovat, abys tam tu ruku znova nestrkala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama