Vítejte v Pražské kavárně

19. ledna 2018 v 11:46 | Weiler |  Random rant
Jestli se něco současnému prezidentovi Miloši Zemanovi daří, pak je to krátce a výstižně pojmenovávat propastný rozdíl mezi dvěma vyhraněnými tábory v naší společnosti. Jeho charakteristika je sice hrubě zjednodušující, nemyslím si ale, že by byl původcem tohoto propastného rozdílu, jak to vnímají mnozí. Jestli je, rozhodně není jediným. Nemohou za to ani tolik ostatní podivní pánové typu Okamura či Babiš. Jejich relativní oblíbenost, respektive neoblíbenost, vidím spíše jako symptom. Nejsem si sice jistý čeho, ale takové symptomy se dají sledovat globálně. Ve spojených státech jsou to Trumpovci vs. Clintonovci, Británii rozděluje Brexit, Německo zase Merkelová. U nás je to Pražská kavárna proti vobyčejnejm lidem.

Tenhle rozdíl tady existoval už před Zemanem v úřadu. Pomalu se vyhrocoval a za jeho prezidentování, nejspíš i díky němu, vykulminoval. Miloš ho nicméně jenom pojmenoval, byť z něj před druhým kolem celkem úspěšně těží. Postavil se přitom na stranu přesně těch lidí, o kterých se na Federálním shromáždění v roce 92 vyjadřoval jako o bezmála nesvéprávných. Jaké bylo tehdy téma? Referendum. A jasně, souhlasím, že člověk může svoje názory měnit. Ale je trochu podezřelý, když je mění, jak se mu to hodí podle situace. Od roku 92 jsme viděli v tomto jeho názoru jeden významnej posun - z poslance se stal kandidát na prezidenta v přímé volbě. V roce 1992 to byl poslanec Miloš Zeman, kdo chtěl zabránit lidem rozhodovat referendem. V roce 2018 je to kandidát Miloš Zeman, komu se nelíbí, že poslanecká sněmovna zabraňuje lidem rozhodovat referendem.

O Zemana ale nejde. Jde o tu Kavárnu proti zbytku republiky. Současnej prezidentskej úřad by byl hrozně rád, aby si lidi mysleli, že Praha, a celkově pak i všichni intelektuálové a vysokoškolsky vzdělaní lidé týhle republiky, ostatními občany pohrdají. Že si o všech vesničanech a důchodcích myslíme, jaký jsou to tupý idioti a odpad člověčenství, a že samotnej akt volby Miloše Zemana z nich v našich očích dělá nedotknutelný. Především má ale pojem Pražská kavárna evokovat jednotu - elitní klub, kterej svojí politickou angažovaností pracuje na tom, aby dalšim mladym lidem propagandou vymyl palice, šířil multikulturalismus, a stal se novou oligarchií.

K čemu to pak může vést? Například k procesu zvanému reapropriace. Podobně jako se to stalo tehdy s impresionisty. Louis Leroy ve svém kritickém článku použil označení impresionismus jako zesměšňující, než si ho umělci sami přivlastnili a aktivně ho používali. Vnímám, že něco podobného se teď děje s pojmem Pražská kavárna. Co bylo původně generalizující nálepkou pro kohokoliv, kdo nesouhlasí s kroky Miloše Zemana, se stalo jménem pro skutečně myšlenkově jednotnou část naší populace. Pro většinu kavárenskejch ovšem neplatí, že by na někoho koukali spatra, a že by to byl klub jen pro intelektuální smetánku. Co nás spojuje, je kritický přístup k faktům. A ten se může naučit i vesnickej balík.

Jestli mě teda nějakej volič Miloše Zemana štve, pak je to vždycky jen tím, že buď nevidí celou pravdu o současném prezidentovi, odmítá ji vidět, nebo mu tato pravda nevadí. Je zároveň fakt, že všechny voliče, kteří tu pravdu vidět nechtějí, nebo kterým nevadí, bez většího rozmyslu odsuzuji. To jsou lidé, kteří si udělali názor dávno, a jsou buď křiví, nebo zabednění. Nevěřím, že ale tvoří většinu voličů Miloše Zemana, nebo nedejbože většinu státu. Ti, co si myslí, že pan Zeman je na straně těch poctivejch, pracovitejch lidí, chrání nás před muslimskou hrozbou a říká věci tak, jak jsou, jsou sice hloupí, ale není to důvod dělat si z nich nepřátele. Mylně si vykládaj protizemanovské názory jako organizovanou štvavou kampaň a Zemanovy prohřešky jsou pro ně chyby lidské. Nebo se prostě jen momentálně obávají Drahoše. V lepším případě toho, že by se mohl stát loutkou v rukou sponzorů a rádců, v horším případě toho, že je to vítač.

Jejich úsudek podle mě není správný. Není to ovšem proto, že bych je považoval za imbecily. Je to proto, že vychází z mylných předpokladů a nesmyslných pohnutek. Příkladem může být tady Jitka, která fandí Zemanovi už jen proto, že se do něj Drahoš po prvním kole obul. Že si ale Zeman bere do huby kdekoho (a jmenovitě třeba dávno zesnulého pana Peroutku) zjevně blaženě ignoruje. Ringo Čechovi je snáze odpustit, protože je to Zemanův kamarád, ale i tak je směšné slyšet, jak hned v druhé minutě tohoto rozhovoru demonstruje prezidentovu vzdělanost naprosto scestným tvrzením, že současný dalajláma odmítal zrušení otroctví. I kdyby tento neověřitelný dalajlámův postoj byl pravdivý - jak to s Tibetem a otroctvím ještě do roku 1959 bylo, si můžete přečíst zde nebo zde.

Pro mě tedy být členem Pražské kavárny znamená prostě koukat se na věci kriticky a v souvislostech. Nehodlám si členství v kavárně uzurpovat, protože jsem člověk s vysokoškolským titulem, a nehodlám si členství uzurpovat, protože bydlím v Praze. V Pražské kavárně jsou vítáni lidé ze všech českých měst a vesnic, všech profesí, jakéhokoliv vzdělání, v jakékoliv ekonomické situaci. Podmínkami členství je pouze kategorické odmítání polopravd jako uspokojivých argumentů, nezaměňování arogance za charisma a asertivitu, a rozhodování se na základě pravdivých a relevantních informací.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 19. ledna 2018 v 11:55 | Reagovat

Já jsem Prahokavárníkem už dlouho.

2 Miloš Miloš | Web | 22. ledna 2018 v 16:20 | Reagovat

"být členem Pražské kavárny znamená prostě koukat se na věci kriticky a v souvislostech"

Nad tím se můžu jen pousmát. Řekl bych, že tito členové jsou velmi nekritičtí ke své inteligenci a schopnostem a kritičtí k inteligenci těch, co si myslí něco jiného než oni.

"jsem člověk s vysokoškolským titulem" - mám pocit, že úroveň vzdělanosti hodně upadla, když autor těchto traktátů mohl něco vystudovat.

3 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 16:51 | Reagovat

[2]: To o nízké úrovni vzdělání si zase říkám já, pokud náhodou narazím na voliče Zemana, co je nosičem nějakého titulu, ačkoliv si vlastně neumí obhájit svůj názor. On je takovým příkladem např. Herr Konvička. Co ten vlastně teď dělá, neví někdo? Kolikátý uskupení se  mu to letos rozpadlo?
BTW bych to neviděla tak černě, jestli vyhraje Zeman, tak tam pět let stejně nevydrží a do tý doby bude alespoň materiál na memy. A memy máme přece všichni rádi.

4 Weiler Weiler | Web | 22. ledna 2018 v 16:58 | Reagovat

[2]: Ne, Miloši. Navzdory tomu, co bys ty řekl, se podivuji, že si přečteš článek, kde několikrát opakuji, že ta kritika s inteligencí NIJAK NESOUVISÍ, a přesto jsi schopný napsat, že jsou „kritičtí k inteligenci těch, co si myslí něco jiného než oni.“
Ještě jednou to tedy pro tebe a pro pořádek zdůrazním – nikoho nehodlám kritizovat podle jejich inteligence.
Ty navíc podle všeho pracuješ ve vzdělávání, je to tak? Pak se ovšem není co divit, že úroveň vzdělanosti hodně upadla…

5 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 17:16 | Reagovat

[4]: :D Aha, tak takhle to je.

6 Texty mladého muže Texty mladého muže | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 18:08 | Reagovat

Jsem z vesnice, bydlím na Moravě, a přesto se řadím mezi pražské kavárníky :DD

7 Miloš Miloš | Web | 22. ledna 2018 v 18:37 | Reagovat

[4]: "volič Miloše Zemana"
...
"To jsou lidé, kteří si udělali názor dávno, a jsou buď křiví, nebo zabednění"
"Zabednění" - to trochu s inteligencí souvisí, ne?
A proč by měli být "křiví"? To je totéž jako Halíkův výrok, že takoví voliči "se dopouští hříchu" :).

Jinak má poznámka "jsou velmi nekritičtí ke své inteligenci a schopnostem a kritičtí k inteligenci těch, co si myslí něco jiného než oni" se vztahovala k členům Pražské kavárny obecně.
Alespoň jeden příklad: Tomáš Halík v jednom rozhovoru prohlásil přibližně toto (nechce se mně hledat doslovné znění): "Neznám nikoho, kdo by chtěl Zemana volit a kladu si otázku, kde ti blbci jsou".  
A v tomto duchu bychom našli další výroky Šiklové, Kocába, ..., etc.

8 Miloš Miloš | Web | 22. ledna 2018 v 18:41 | Reagovat

[7]: ... "dopouštějí"
a poslední uvozovky mají být za tečkou
To jen kvůli grammar nazis :).

9 Miloš Miloš | Web | 22. ledna 2018 v 18:44 | Reagovat

[7]: ,,, volit, a kladu si otázku ...

Příště si to před odesláním přečtu.

10 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 20:01 | Reagovat

Miloš Zeman dokázal to, co je společné všem schopným pragmatickým populistům: Využít již existujících, často jen podvědomých animozit ve společnosti, a jednoduše pojmenovat nepřítele a přilepit mu nálepku, která je většině jeho podporovatelů srozumitelná. Mohu mu uznat, že to nejspíš přináší jím očekávané výsledky, ale pro mě osobně je to jeden z řady důvodů, proč ho v žádném případě nemohu podpořit. Kavárenské prostředí mám navíc rád, tak zařazení do skupiny "kavárníků" přežiju bez úhony :-).

11 Weiler Weiler | Web | 22. ledna 2018 v 23:20 | Reagovat

[7]: Správně poznamenáváš, že to souvisí jen trochu. Abych byl konkrétní, užil jsem slovo ‚zabedněný‘ ve smyslu ‚hloupý z tvrdohlavosti‘. A i tehdy se toto slovo týkalo pouze oné minoritní skupiny voličů, již odmítají být konfrontováni s nepříjemnými fakty. Jejich zabedněnost je tedy důsledkem jejich špatného úsudku, nikoliv naopak.
Slovem ‚křiví‘ jsem pak narážel na ty, kterým pravda o Miloši Zemanovi nevadí. A pravdou je, že Miloš Zeman je egomaniak a člověk prolhaný a eticky flexibilní. Co si mám tedy jiného myslet o voličích, kteří toto o kandidátovi na prezidenta, jehož podporují, ví, než že jsou sami křiváci? Rozhodně neříkám, že všichni Zemanovi voliči jsou křiví. Skutečně si to myslím jen o zlomku z nich.

No a abychom se ovšem dostali k jádru věci – já za výroky Halíka, Šiklové, Kocába, ani nikoho jiného nezodpovídám. Jak jsem to vysvětloval již v článku, Pražská kavárna není jednotné hnutí. Je to štvavé označení, které si někteří lidé rozhodli přivlastnit. Já jsem nabídnul pojetí Pražské kavárny alternativní k pojetí Ovčáčkově. Do tohoto pojetí lidé kritizující inteligenci samozřejmě nepatří.

12 Melkora Melkora | Web | 23. ledna 2018 v 0:57 | Reagovat

Víte... Váš problém je v tom, že jste lidi, o nichž píšete nikdy neviděli, nemáte ani tušení, co jsou zač, co a hlavně proč si myslí. Vzpomenete si na ně pouze před volbami, když je potřebujete přemluvit, aby "to hodili" některému z vašich "Karlů". Tak je začnete poučovat, že je všechno špatně, že ničemu nerozumí a že by neměli poslouchat samy sebe, ale v první řadě vás, kteří to s nimi myslíte dobře a víte, co je pro ně nejlepší. Někteří to děláte arogantně, jiní blahosklonně a myslíte si jak jste na to vyzráli, přestože se v podstatě se jedná o dvě varianty téhož.(Všimla jsem si, že možnost, že se vy, tzv. pražská kavárna třeba taky v něčem mýlíte se nepřipouští, ale to sem teď nepatří.)
Pointa tohohle elaborátu je v tom, že my to poznáme. Poznáme tu účelovost a cítíme ji na sto honů. Možná, nejsme tak chytří, možná nejsme tak vzdělaní, možná neumíme používat slova jako "reapropriace".  
Nevím!
Ale k vaší velké smůle máme volební právo. A jaksi nebudeme hlasovat pro nikoho kdo se nad nás okázale povyšuje. (Prosím, ušetřete mě třístránkového článku o tom, jak tomu nerozumím, jak jsem to nepochopila a jak se nepovyšujete, protože jste to řekl a tudíž bych tomu měla věřit)
Tohle se snažím kavárně vysvětlit už léta a marně. Proč vám tedy teď píšu? Asi že jsem nenapravitelná optimistka.

13 J.R. J.R. | Web | 23. ledna 2018 v 8:40 | Reagovat

Podle mě vítězství Zemana není úplně jasné :( Drahoš má obrovskou šanci :)

14 Kory Kory | Web | 23. ledna 2018 v 9:01 | Reagovat

[12]: Mě taky přijde, že se často stává, že "kavárníci" jen pořád hučí, jak je Zeman proruskej, špatnej, lže atd. atp. a ano, jsou arogantní i blahosklonní. Říkám, si, že ten Zeman přece tak hroznej není, že přeci určitě mají ty lidi soudnost. No, a pak... se kouknu na nějakej rozhovor s ním nebo s Ovčáčkem nebo chvíli sleduju dění... a je to na facepalm. A pak už nejde si nemyslet, že jsou voliči Zemana zabednění, fakt se všem omlouvám, ale vždyť změnil názor třikrát za měsíc! Vždyť vážně nemá pro sebe žádnej lepší argument než ty zlý imigranty, který před pár lety sám nejvíc vítal!  To pak nejde si o lidech, co tohle nevidí, nemyslet něco špatnýho. A to se fakt snažím. Přecijen ho volí i moje babička.

15 Weiler Weiler | Web | 23. ledna 2018 v 10:46 | Reagovat

[12]: Že jsem si vzpomněl před volbama? Jasně. Je to probírané téma, holt mě to inspirovalo. Ale tohle není o tom přesvědčit voliče Zemana, aby změnili názor. Jestli bych něco rád, tak aby svůj názor znova přehodnotili. Mám totiž pocit, že to spousta z nich nikdy neudělala. A zcela připouštím možnost, že se mýlím například ve výběru svého kandidáta, a nebude to lepší prezident. Ale to je vedlejší. Stejně jako ty se mi teď snažíš vysvětlit, že se ti nelíbí náš údajně blahosklonný tón, já se snažím vysvětlit, že to není o tom mít patent na rozum. Já bych rád, aby každej poslouchal sám sebe – to taky ale dle mýho uchopení znamená rozhodovat se na základě dostupnejch faktů, ne planejch slibů.
Nevím, jestli volíš Miloše Zemana, a jestli ano, máš na to samozřejmě plné právo. Nehodlám tě přesvědčovat, abys to nedělala. Jenže jak říká Kory, tady nelze být nestranný. Tobě nevadí, že Zeman lehkomyslně lže? Tobě nevadí netransparentnost jeho kampaně? U Pražské kavárny ti vadí, že údajně neumí přiznat chybu, ale u současného prezidenta ne? Tobě vážně přijde v pohodě ho navzdory tomu všemu volit?
Já ti povím jednu věc – mám víc respektu pro někoho, kdo se nade mě vyvyšuje okázale, než pro někoho, kdo jen předstírá, že se nevyvyšuje.

16 Melkora Melkora | Web | 23. ledna 2018 v 13:47 | Reagovat

[15]: Takže! Ano, vzpomněl jste si až před volbami, protože od nás něco potřebujete. To jste přiznal zcela otevřeně A nechcete, abychom převzali váš názor, pouze "přehodnotili" ten svůj (na ten váš). Promiňte, co jste nepochopil na tom, když jsem vám psala, že nejsme zas tak úplně hloupí a tuhle manipulaci vám prokoukneme?
Když už jsme u toho nepochopení, co jste dále nepochopil na tom, když jsem vás upozorňovala, že od vás nepotřebuji nic vysvětlovat, protože své vlastní situaci a svým vlastním rozhodnutím rozumím lépe, než vy?
Proto mi ani nemusíte vysvětlovat, že mám plné právo, volit koho si sama vyberu a tvářit se při tom, jako byste mi ho milostivě udělil vy sám. Já vím, že to právo mám! Říká se tomu všeobecné volební právo a platí u nás už od první republiky. To je bohužel něco, co si pražská kavárna také neumí přiznat.
Když už se tak hezky ptáte, co mi vadí a nevadí, vadí mi spousta věcí! Například to, jak pražská kavárna neustále strhává pozornost na sebe a na témata, která jsou z našeho pohledu naprosto nedůležitá, zveličuje je a nafukuje. A jak se nám vysmívá a ponižuje nás když na tuhle hru nepřistoupíme. Vadí mi, jak je zacyklená sama v sobě a ve svých jediných možných pravdách a neschopna nakouknout za stěnu svět sociální bubliny jinak, než do exotické ZOO kde žijí podivná zviřátka.
Mám pokračovat? Já můžu!

17 Weiler Weiler | Web | 23. ledna 2018 v 14:12 | Reagovat

[16]: Ne, já si myslím, že mi to stačilo. Ty o mých pohnutkách očividně taky víš víc, než já sám. Čteš můj článek a mou reakci jako agitku, a nestačí ti moje slovo, že je mi jedno, jak kdo volí, ale záleží mi na tom proč tak volí.
Nic od tebe ani nikoho jiného nepotřebuju. Proč jsem znovu připomněl očividné nebylo, abych ti vysvětlil tvoje právo volit, ale abych se ohradil proti tvému tvrzení, že je to k naší smůle. Jestli něco, je to ke smůle všech občanů naší republiky, že má tahle politická katastrofa šanci udržet úřad dalších pět let.
Neočerňuj mě z manipulace, prosím tě. Jakej si myslíš, že má můj tupej malej blog vliv? :D Ten článek neni o ničem jinym, než o redefinování pojmu Pražská kavárna.

18 Miloš Miloš | Web | 23. ledna 2018 v 17:45 | Reagovat

[12]: Vidím to podobně.

[17]: Weilere, "agitka" je to, co mě první napadlo.
"V Pražské kavárně jsou vítáni lidé ze všech českých měst a vesnic, všech profesí, jakéhokoliv vzdělání, v jakékoliv ekonomické situaci" - to je evidentní mazání medu kolem úst, "přehodnotíš" názor a můžeš patřit k nám - k elitě lidí s vysokoškolským titulem atd. Nějaký "zabedněnec" (ve smyslu prosťáček) na to zabere a ta elita se pak bude po straně bavit na účet užitečných idiotů.

Stavíš to tak, že Zeman jen lže a druhá strana je čistá jak lilie.
Já bych se zase mohl podivovat evidentním lžím, jak nás Zeman táhne na Východ, i když je zřejmě, že mu jde o ekonomickou diplomacii - v Číně byl Trump, Macron, čínský prezident byl u britské královny. Na Západě ekonomický potenciál Číny chápou a máme-li se obracet na Západ, mohli bychom si i v tomto brát příklad.

19 Weiler Weiler | Web | 23. ledna 2018 v 18:30 | Reagovat

[18]: [18]: Je smutný, že to tak vidíte. Ale já fakt nechci mít společnost rozdělenou na elity a plebejce. Rád bych právě, aby se tohle přemýšlení smazalo. A vymezování se proti nějaké domnělé Pražské kavárně je přece toho symptom, nemyslíte?
Nestavím nic tak, že druhá strana je bez poskvrny. Lež nebudu obhajovat, ať už bude stát na jakékoliv straně barikády.
Podivuj se, prosím. Zjednodušený názor, že nás Zeman táhne na východ, není názor, s kterým bych se nějak výrazně ztotožňoval. Podle mojí definice do Pražské kavárny takový názor vlastně ani nepatří.

A vůbec je to absurdní. Ta "druhá strana" proti Zemanovi je přece Drahoš. Ne Drahošovi voliči. Ne Pražská kavárna. O tom tady celou dobu mluvím.
Já jsem si celkem jistý, že všichni, kdo volí proti Zemanovi, volí právě proti Zemanovi. Kolik voličů proti Drahošovi ale ve skutečnosti volí proti Pražské kavárně, hm?

20 L. L. | Web | 23. ledna 2018 v 18:49 | Reagovat

[18]: Jsem si celkem jistý, že "tahání na východ" není o tom, že Zeman jede do číny na diplomatickou misi, ale o citátech jako "přišel jsem se od Číny naučit, jak stabilizovat společnost", o ponižujícím prohlášení čtyř ústavních činitelů po návštěvě dalajlámy, o zásahu policie proti protestujícím při návštěvě čínského prezidenta a o politice směrem k Rusku, včetně návštěv přehlídky na oslavu konce druhé světové války, kam nikdo jiný z EU nejel a proslovu v parlamentu EU, který byl naprosto protichůdný k politice, jakou zastává vláda. Takže žádná evidentní lež, já to vidím, jako naprosto oprávněnou kritiku jeho počínání.

21 Miloš Miloš | Web | 23. ledna 2018 v 19:24 | Reagovat

[20]:Myslím, že ten směšný strejda v županu vůbec nikoho nezajímá, leda snad toho pánbíčkáře se strýčkem z Kanady, který se z toho snažil všemožnými akcemi vytřískat politický kapitál a pak se ani z prvního místa lidovecké kandidátky nestal poslancem.

A co je špatného jet na oslavy konce války?
Doporučoval bych si pustit rozhovor s Eliškou Haškovou-Coolidge https://www.seznamzpravy.cz/clanek/slusnost-neni-u-prezidenta-nutna-vlastnost-tvrdi-eliska-haskova-coolidge-proc-podporuje-zemana-41937?dop-ab-variant=&seq-no=3&source=hp

22 Miloš Miloš | Web | 23. ledna 2018 v 19:32 | Reagovat

[19]: "Druhá stran Zemana je Drahoš, ne kavárna."
No, ano, ale přesněji Drahoš + kavárna. Stačilo si všimnout, jak se kolem něho začali rojit, když postoupil do 2. kola. Jenže kandidáti většinou pochopili, že přízeň kavárenských je polibek smrti, proto Horáček se od nich distancoval hned, Fischer je prosil, aby se k němu ani nepřibližovali a Drahoš se teď zachoval podobně. Ale společnou druhou stranou jsou.

23 L. L. | Web | 23. ledna 2018 v 20:01 | Reagovat

[21]: Tak proč kvůli směšnýmu strejdovi v županu vzniklo poprvé v historii státu společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů? Není zrovna tohle ta přehnaná servilita vůči východním totalitním režimům, kterou odpůrci prezidenta (záměrně nebudu říkat pražská kavárna, ta je jenom fiktivní) kritizují.

A špatného na oslavách konce války je to, že se Zeman původně měl zúčastnit přehlídky, kterou většina Evropských politiků bojkotovala kvůli okupaci Krymu, nakonec od toho po kritice ale ustoupil.

Rozhovor si pustím, i když po úvodu s tím, že je Zeman charakterně a eticky na úrovni Trumpa toho zas tak moc nečekám, ale uvidím.

24 Miloš Miloš | Web | 23. ledna 2018 v 22:07 | Reagovat

[23]:Společné prohlášení tady obhajovat nebudu, ale nedovedu si představit, že by ministr Herman je tak "z plezíru" mohl přijímat separatisty z libovolného státu a ten stát se proti tomu diplomatickou nótou nebránil a nemuselo se to nějak žehlit.

A k Ukrajině: Krym byl vždy ruským územím, ale po 2. světové válce ji ruský komunistický vládce Chruščov věnoval (!!!) Ukrajině. Tento akt v totalitním režimu by měl být chápán jako právně neplatný, ne?
Takže návrat Krymu Rusku (navíc po referendu, kdy si to odhlasovali i samotní obyvatelé Krymu) by se dal považovat za restituci, si alespoň myslím.

25 L. L. | Web | 23. ledna 2018 v 22:46 | Reagovat

[24]: Dalajláma je duchovní vůdce, ne politik ani separatista, vzhledem k tomu, že ani netrvá na samostatném Tibetu. A dost pochybuji, že by Čína vydala podobné prohlášení, kdybychom protestovali třeba proti tomu, že jejich prezident přijímá Kim Jong-Una. A i v případě, že bylo nutné to žehlit, nemuselo se to dělat veřejně prohlášením všech ústavních činitelů, zvlášť když u nás mají vztahy s dalajlámou od dob Havla jistou tradici.

Pokud vím, po rozpadu SSSR byl Krym, na základě mezinárodní smlouvy, která vznikla snad v roce 1997, ponechán Ukrajině, a ta smlouva byla porušena ze strany Ruska. A referendum, co proběhlo v době, kdy byl Krym plný ruských ozbrojenců bych teda úplně vážně nebral.

26 -_- -_- | 24. ledna 2018 v 19:51 | Reagovat

[12]: Takže sem píšete, ale zároveň nechcete odpověď?
Nějak jsem si nevšiml, že by v textu zaznělo něco na způsob "Kavárna je bezchybná".
[16]: A co jsou podle Vás ta důležitá témata?

27 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 26. ledna 2018 v 18:40 | Reagovat

[7]: To Halíkovo vyjádření by vám mělo imponovat, ne? Takový způsob "argumentace" používáte neustále. Nebo když ho použije i protistrana, tak je to najednou v nepořádku?

28 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 26. ledna 2018 v 21:56 | Reagovat

Jak se Weiler manipulátorem stal!!
Některým komentářům se nestačím divit, lidé hledají "nepřítele" tam, kde není. Evidentně.

S popsanými myšlenkami z článku se mohu ztotožnit, ačkoliv jsem spíše Plzeňská/Brněnská/Jakákoliv Čajovna.

29 Miloš Miloš | Web | 31. ledna 2018 v 22:05 | Reagovat

[27]: Můžete doložit, že někde pro "protistranu" používám označení "blbci", "barbaři" apod?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama